ksiazka 01

„Biblioteka nie jest po to, by była w paki pozamykana,
Albo do ozdoby służąca, jest po to, by była powszechnie użytkowana."

Biblioteka szkolnym centrum informacji

Biblioteka szkolna Zespołu Szkół nr 1 Gimnazjum nr 2 została utworzona w 1999 roku, kiedy reforma oświaty wyłoniła gimnazjum. Na początku swojego istnienia biblioteka znajdowała się na drugim piętrze szkoły. Obecnie jest utworzona w centralnym miejscu szkoły (na pierwszym półpiętrze). Jest biblioteką szeroko otwartą na czytelnika. Księgozbiór liczący obecnie ok. 7 tys. książek i kilkadziesiąt programów multimedialnych oraz filmów DVD jest gromadzony pod kątem potrzeb uczniów i nauczycieli. Zakres gromadzonych zbiorów to: lektury, literatura piękna, literatura popularno-naukowa i metodyczna dla nauczycieli - zgodnie z zapotrzebowaniem czytelników. Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana, a udostępnianie księgozbioru i odnotowywanie wypożyczeń odbywa się przy użyciu komputera i komputerowych kart bibliotecznych. W naszej bibliotece można również zasięgnąć wszelkich informacji dotyczących pracy i działalności szkoły oraz bieżących i archiwalnych wydarzeń.

Biblioteka szkolna została wyposażona w Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej zakupione w roku 2006 przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach realizacji projektu "Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Centrum multimedialne, na które składają się 4 zestawy komputerowe oraz urządzenie wielofunkcyjne, otworzyło nowe możliwości uczniom i nauczycielom.

Biblioteka szkolna, jako integralna część szkoły, uczestniczy w procesie dydaktycznym, pełni rolę opiekuńczą i wychowawczą nad uczniami, służy zdobywaniu i poszerzeniu wiadomości. Uczniowie naszej szkoły mają teraz możliwość samodzielnego pozyskiwania potrzebnych informacji nie tylko z tradycyjnych źródeł wiedzy, jakimi są: encyklopedie czy słowniki, ale także ze stron internetowych.

Bibliotekarze:

• Iwona Majzel-Kędzierska
  • Dorota Wojtasik
  • Renata Zarzycka

Z biblioteką możesz kontaktować się również za pomocą e-maila pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny otwarcia biblioteki: (wypożyczalni i czytelni):

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek
8:45-15:30 8:00-14:30 8:00-17:00 8:00-16:00 8:00-14:30

Baza biblioteki:

• wypożyczalnia
  • czytelnia
  • księgozbiór liczący obecnie 7 tys. egzemplarzy
  • sala audiowizualna
    • telewizor
    • wideo
    • DVD
    • komputery z dostępem do Internetu
    • urządzenie wielofunkcyjne (drukarka laserowa, skaner i ksero)
    • drukarka atramentowa
    • projektor multimedialny
    • laptop
    • aparat cyfrowy

W bibliotece:

• chętnie cię widzimy
  • stwarzamy miłą i serdeczną atmosferę
  • pomagamy w doborze literatury na interesujący cię temat
  • możesz liczyć na naszą pomoc podczas odrabiania lekcji
  • otrzymasz fachową pomoc podczas pracy z komputerem i Internetem

W bibliotece możesz:

• wypożyczać książki
  • czytać książki i czasopisma na miejscu
  • mieć spokój i ciszę
  • myśleć i pracować twórczo
  • uśmiechać się

„Kto czyta - żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany.”

Józef Czechowicz

ksiazka 02

Lektury dla klas I-IIIrar

Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Przeprowadzony zostały dwa konkursy w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Bardzo ciekawą fotografię przedstawiającą barwy jesieni zrobiła uczennica klasy 1a - Kamila Gaweł.

Natomiast wśród prac wykonanych w kategorii karykatura i moja interpretacja książki na uwagę zasługują prace:

Kamili Gaweł z kl. 1a - interpretacja książki Doroty Terakowskiej "Córka czarownic":

Klaudii Jankowskiej z kl. 1a - karykatura Wisławy Szymborskiej:

Za udział w konkursie wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.